Slagingspercentage Wft-examens: de actuele CDFD-cijfers per module
Gepubliceerd op 28 januari 2026 · Bijgewerkt op 13 oktober 2026
Hoeveel procent slaagt er eigenlijk voor het Wft-examen? Volgens de meest recente CDFD-cijfers werd van april t/m september 2026 47,4% van de initiële Wft-examens gehaald. En het percentage loopt op: in augustus (50,8%) en september (50,5%) werd voor het eerst dit PE-jaar meer dan de helft gehaald. Toch profiteert niet elke module mee. Wft Inkomen is inmiddels de moeilijkste module, en bij de PE-examens daalde het slagingspercentage in de zomer juist.
Het CDFD publiceert elk kwartaal nieuwe examenstatistieken. Deze pagina werken we dan bij, zodat je hier altijd de actuele cijfers vindt. Hieronder zie je de slagingspercentages per module, de vergelijking met 2025 en wat de cijfers betekenen voor jouw voorbereiding.
De cijfers in het kort
- Van april t/m september 2026 werden 9.686 initiële Wft-examens afgelegd. Daarvan werd 47,4% gehaald (over april t/m december 2025 was dat 49,0%).
- In juli t/m september lag het slagingspercentage op 49,6%, ruim vier procentpunt hoger dan in het kwartaal ervoor.
- Wft Inkomen is met 37,1% de moeilijkste module en laat geen herstel zien.
- Zorgverzekeringen (59,8%) heeft Wft Basis (56,1%) ingehaald als best scorende module.
- Bij de PE-examens daalde het slagingspercentage van 86,7% in het tweede kwartaal naar 79,5% in het derde. Over het halfjaar is het 82,7%.
- Op 1 oktober 2026 was 23% van de adviseurs (15.989) met minimaal één beroepskwalificatie al bevoegd tot en met 31 maart 2031.
Slagingspercentage per Wft-module
De tabel toont per module het aantal examens en het slagingspercentage over april t/m september 2026. Daarnaast zie je hoe de module het deed in het tweede kwartaal (april t/m juni) en in het derde kwartaal (juli t/m september). Die kwartaalcijfers hebben we zelf berekend uit de maandcijfers van het CDFD.
| Module | Examens | Apr–jun | Jul–sep | Apr–sep |
|---|---|---|---|---|
| Wft Zorgverzekeringen | 388 | 53,3% | 64,7% | 59,8% |
| Wft Basis | 3.305 | 53,3% | 58,9% | 56,1% |
| Wft Pensioen | 232 | 48,5% | 46,7% | 47,4% |
| Wft Schade particulier | 1.678 | 43,0% | 44,4% | 43,6% |
| Wft Schade zakelijk | 917 | 45,8% | 40,2% | 42,9% |
| Wft Vermogen | 1.120 | 37,2% | 46,0% | 41,8% |
| Wft Hypothecair krediet | 1.098 | 37,7% | 43,7% | 40,7% |
| Wft Consumptief krediet | 355 | 31,8% | 46,2% | 38,3% |
| Wft Inkomen | 593 | 37,5% | 36,7% | 37,1% |
| Totaal | 9.686 | 45,2% | 49,6% | 47,4% |
Inkomen is nu de moeilijkste module
Waar bijna alle modules in de zomer beter scoorden, bleef Wft Inkomen hangen. Sinds mei schommelt het slagingspercentage elke maand tussen 33,7% en 38,9%, en over het halfjaar komt de module uit op 37,1%. Daarmee neemt Inkomen de plek van Consumptief krediet over als lastigste examen. De verklaring zit vermoedelijk in de stof. Het Wft Inkomen examen combineert sociale zekerheid (WIA, WW, AOW en Anw) met inkomensverzekeringen voor werknemers, zelfstandigen en DGA's. Je moet de regelingen kennen en ze in een casus op elkaar kunnen laten aansluiten. Met alleen begrippen leren kom je er niet.
Consumptief krediet, Vermogen en Hypothecair krediet herstellen
Het goede nieuws zit bij de modules die in het tweede kwartaal het slechtst scoorden. Consumptief krediet, toen nog de moeilijkste module met 31,8%, haalde in juli t/m september 46,2%. Wel blijft voorzichtigheid geboden. Deze module telt minder dan 100 examens per maand, waardoor een paar goede of slechte examendagen het percentage flink laten schommelen. Dat zie je ook terug: in juli 57,4%, in september weer 34,4%.
Bij Vermogen en Hypothecair krediet is het herstel steviger, omdat het om veel meer examens gaat. Vermogen steeg van 37,2% naar 46,0% en haalde in augustus 50,3%. Hypothecair krediet klom bijna elke maand: van 33,9% in april naar 49,3% in september, het beste maandcijfer van de module dit PE-jaar. Met een slagingspercentage rond de 41% over het halfjaar blijven beide modules wel bovengemiddeld lastig.
Schade particulier en Pensioen stabiel, Schade zakelijk daalt
Wft Schadeverzekering particulier is na Basis de module met de meeste examens. Het slagingspercentage bleef met 43,6% over het halfjaar stabiel, maar ligt wel onder het gemiddelde. Wft Schade zakelijk ging in de zomer duidelijk achteruit: van 45,8% in het tweede kwartaal naar 40,2% in het derde. Juli was met 36,7% de zwakste maand, terwijl er toen juist de meeste examens werden afgelegd (207). Wft Pensioen zit met 47,4% precies op het gemiddelde, maar telt minder dan 50 examens per maand. De maandcijfers springen daardoor alle kanten op.
Wft Basis en Zorgverzekeringen scoren het best
Wft Zorgverzekeringen is de nieuwe koploper met 59,8%, met uitschieters naar 72,2% in juli en 65,2% in september. Wft Basis volgt met 56,1% en haalde in augustus 60,5%, het hoogste maandcijfer van de instapmodule dit PE-jaar. Toch wordt ook bij Basis nog ruim 40% van de examens niet gehaald. Wil je weten waar je staat? Met een gratis Wft oefenexamen zie je meteen hoe de vragen gesteld worden.
Het gemiddelde loopt maand na maand op
Wie de maandcijfers van de initiële examens naast elkaar legt, ziet een duidelijke lijn omhoog:
| Maand | Examens | Geslaagd |
|---|---|---|
| April 2026 | 1.435 | 44,0% |
| Mei 2026 | 1.679 | 45,6% |
| Juni 2026 | 1.726 | 45,8% |
| Juli 2026 | 1.740 | 47,8% |
| Augustus 2026 | 1.499 | 50,8% |
| September 2026 | 1.607 | 50,5% |
Na een zwak tweede kwartaal (45,2%) zaten augustus en september voor het eerst weer boven het niveau van april t/m december 2025 (49,0%). Of dat doorzet, laten de cijfers over het vierde kwartaal zien.
2025 en 2026 vergeleken
Hoe verhouden de huidige cijfers zich tot vorig jaar? In de tabel zie je per module het slagingspercentage over april t/m december 2025 naast dat van april t/m september 2026.
| Module | Apr–dec 2025 | Apr–sep 2026 | Verschil |
|---|---|---|---|
| Wft Basis | 58,6% | 56,1% | −2,5 |
| Wft Consumptief krediet | 45,5% | 38,3% | −7,2 |
| Wft Hypothecair krediet | 40,0% | 40,7% | +0,7 |
| Wft Inkomen | 40,1% | 37,1% | −3,0 |
| Wft Pensioen | 56,1% | 47,4% | −8,7 |
| Wft Schade particulier | 47,9% | 43,6% | −4,3 |
| Wft Schade zakelijk | 45,7% | 42,9% | −2,8 |
| Wft Vermogen | 38,0% | 41,8% | +3,8 |
| Wft Zorgverzekeringen | 47,8% | 59,8% | +12,0 |
| Totaal initieel | 49,0% | 47,4% | −1,6 |
| Totaal PE | 76,9% | 82,7% | +5,8 |
Bij de meeste initiële examens ligt het slagingspercentage dit jaar iets lager. De grootste dalers zijn Pensioen (8,7 procentpunt lager) en Consumptief krediet (7,2 lager), al gaat het bij allebei om kleine aantallen. Zorgverzekeringen ging er juist 12 procentpunt op vooruit. Vermogen en Hypothecair krediet, in 2025 de twee zwakste modules, scoren nu iets beter. Bij de PE-examens ligt het slagingspercentage ruim hoger dan vorig jaar, vooral door PE Consumptief krediet (van 69,5% naar 89,7%) en PE Hypothecair krediet (van 70,8% naar 80,6%).
PE-examens: het slagingspercentage daalt in de zomer
Bij de PE-examens beweegt het in de zomer juist de andere kant op. Na 86,7% in het tweede kwartaal kwam het slagingspercentage in juli t/m september uit op 79,5%. Over het halfjaar werden 2.045 PE-examens afgelegd, waarvan 82,7% met succes.
| Module | Examens | Apr–jun | Jul–sep | Apr–sep |
|---|---|---|---|---|
| PE Consumptief krediet | 87 | 93,8% | 84,6% | 89,7% |
| PE Inkomen | 391 | 89,6% | 81,8% | 85,4% |
| PE Vermogen | 101 | 95,2% | 78,0% | 85,1% |
| PE Zorgverzekeringen | 60 | 83,3% | 83,3% | 83,3% |
| PE Schade zakelijk | 772 | 82,8% | 82,0% | 82,4% |
| PE Hypothecair krediet | 423 | 89,4% | 74,7% | 80,6% |
| PE Pensioen | 105 | 83,3% | 75,4% | 79,0% |
| PE Schade particulier | 106 | 85,1% | 72,9% | 78,3% |
| Totaal | 2.045 | 86,7% | 79,5% | 82,7% |
Opvallend is PE Hypothecair krediet, met 423 examens een van de grootste PE-modules. Het slagingspercentage daalde elke maand: van 94,7% in april naar 71,8% in september. Tegelijk liep het aantal PE-examens in september op tot 520, de drukste maand tot nu toe.
Ervaring in de praktijk is dus geen garantie. Het PE-examen toetst actuele wet- en regelgeving, en juist die wijzigingen mis je als je op routine vaart. Houd er wel rekening mee dat de meeste PE-modules minder dan 100 examens per maand tellen, dus lees de percentages per module met enige voorzichtigheid.
23% van de adviseurs is al bevoegd tot 2031
Op 1 oktober 2026 waren er 68.519 adviseurs met één of meer beroepskwalificaties die adviesbevoegd zijn tot en met 31 maart 2028, het einde van de huidige PE-periode. Van hen hebben 15.989 adviseurs (23%) minimaal één beroepskwalificatie die al geldig is tot en met 31 maart 2031. Op 1 juli waren dat er nog 14.525 (21%). In drie maanden kwamen er dus bijna 1.500 adviseurs bij.
| Beroepskwalificatie | Bevoegd t/m 2028 | Verlengd met PE | Nieuw | Bevoegd t/m 2031 |
|---|---|---|---|---|
| Consumptief krediet | 6.403 | 612 (10%) | 511 | 1.123 |
| Hypothecair krediet | 19.683 | 3.147 (17%) | 1.194 | 4.341 |
| Inkomen | 17.427 | 2.903 (17%) | 803 | 3.706 |
| Pensioen | 4.452 | 575 (14%) | 333 | 908 |
| Schadeverzekeringen particulier | 42.886 | 6.489 (16%) | 3.010 | 9.499 |
| Schadeverzekeringen zakelijk | 28.707 | 4.765 (17%) | 1.443 | 6.208 |
| Vermogen | 28.699 | 4.584 (17%) | 1.743 | 6.327 |
| Zorgverzekeringen | 6.497 | 243 (4%) | 797 | 1.040 |
‘Nieuw’ zijn adviseurs die na 31 maart 2025 voor het eerst adviesbevoegd werden via de initiële examens, of hun bevoegdheid herstelden met een bijzonder examen. Het percentage bij ‘Verlengd met PE’ is berekend ten opzichte van het aantal adviseurs op 1 april 2025. Bij Zorgverzekeringen heeft pas 4% de bevoegdheid met een PE-examen verlengd, bij Consumptief krediet 10%. Bij de andere beroepskwalificaties ligt dat tussen 14% en 17%.
Adviseurs verlengen niet sneller dan drie jaar geleden
Het CDFD vergelijkt het tempo ook met hetzelfde moment in de vorige PE-periode, oktober 2023. Bij de meeste beroepskwalificaties is het percentage verlengde bevoegdheden vrijwel gelijk. Bij Hypothecair krediet en Vermogen lag het toen met rond de 20% zelfs hoger dan nu (17%). Alleen Zorgverzekeringen loopt iets voor.
Precies halverwege de PE-periode heeft dus nog geen kwart van de adviseurs verlengd. De rest moet in de komende achttien maanden aan de slag. Wie de vorige periode heeft meegemaakt, weet hoe dat afloopt: in de laatste maanden voor 31 maart worden de examenplekken schaars. Plan je PE-examen daarom liever nu, nu je nog vrij kunt kiezen uit data en locaties.
Wat betekenen deze cijfers voor jouw voorbereiding?
- Staat Inkomen op je planning? Reken dan op meer studietijd dan voor de andere modules en oefen vooral casussen waarin je sociale zekerheid en private verzekeringen combineert.
- Ga je voor Vermogen of Hypothecair krediet? Het herstel is hoopvol, maar met een slagingspercentage rond de 41% blijft gedegen voorbereiding nodig. In ons overzicht welke Wft-module heb ik nodig zie je welke modules bij jouw functie horen.
- Begin je met Wft Basis? Doe eerst een gratis oefenexamen en herhaal daarna gericht met de Wft Basis samenvatting (€30,-).
- Moet je nog PE doen? Onderschat het examen niet, zeker bij Hypothecair krediet, en wacht niet tot het laatste jaar van de periode.
- Vermijd de klassieke valkuilen uit ons artikel over 7 examenfouten die je kunt vermijden.
Kanttekeningen bij de statistieken
- Het CDFD maakt geen onderscheid tussen eerste pogingen en herkansingen. Een kandidaat die drie keer opgaat, telt als drie examens.
- De percentages gaan over succesvol afgelegde examens, niet over geslaagde kandidaten.
- Bij minder dan 100 examens per maand zijn de percentages weinig betrouwbaar. Dat geldt onder meer voor Consumptief krediet, Pensioen, Zorgverzekeringen en de meeste PE-modules.
- De percentages per kwartaal (april t/m juni en juli t/m september) hebben wij berekend uit de maandcijfers. Het CDFD publiceert zelf de cijfers per maand en het totaal over de periode.
Bron: CDFD, Statistieken Wft-examens april 2026 t/m september 2026 (pdf). De cijfers over 2025 komen uit de CDFD-statistieken over april t/m december 2025.
Wanneer komen de nieuwe cijfers?
Het CDFD publiceert eens per kwartaal. De cijfers over april t/m december 2026 verwachten we begin 2027, en dan werken we deze pagina bij. Tot die tijd is de les van dit halfjaar duidelijk: het slagingspercentage herstelt, maar een Wft-examen haal je nog altijd niet op routine. Kies je module, plan je Wft-examen voor €169,95 of je PE-examen voor €159,95 en begin op tijd met je voorbereiding.
Veelgestelde vragen
Van april t/m september 2026 werd 47,4% van de 9.686 initiële Wft-examens gehaald. Het percentage verschilt sterk per module: van 37,1% bij Inkomen tot 59,8% bij Zorgverzekeringen. In augustus en september lag het gemiddelde voor het eerst dit PE-jaar boven de 50%.
Van april t/m september 2026 werd 56,1% van de 3.305 Wft Basis-examens gehaald. In augustus was dat 60,5%. Over april t/m december 2025 lag het op 58,6%. Ook bij de instapmodule wordt dus ruim 40% van de examens niet gehaald.
Over april t/m september 2026 had Wft Inkomen het laagste slagingspercentage: 37,1%. Daarna volgen Consumptief krediet (38,3%), Hypothecair krediet (40,7%) en Vermogen (41,8%). Van deze vier is Inkomen de enige module die in het derde kwartaal niet beter scoorde.
Van april t/m september 2026 werd 43,6% van de 1.678 examens Wft Schadeverzekering particulier gehaald. Dat ligt onder het gemiddelde van 47,4%. Over april t/m december 2025 was het nog 47,9%.
Van april t/m september 2026 werd 82,7% van de 2.045 PE-examens gehaald, tegen 76,9% over april t/m december 2025. In het derde kwartaal daalde het percentage wel: van 86,7% in april t/m juni naar 79,5% in juli t/m september.
Het CDFD publiceert eens per kwartaal de statistieken van het lopende PE-jaar, dat loopt van april tot en met maart. De cijfers over april t/m december 2026 verwachten we begin 2027. Deze pagina werken we dan bij.
Gerelateerde artikelen
- Wft-ID of BSN? Vanaf nu kies je zelf bij je examenVanaf vandaag bepaal je bij het inschrijven voor je Wft- of PE-examen zelf of je je BSN of je nieuwe Wft-ID gebruikt. Lees wat er verandert en wat de voordelen zijn.
- Hoe je snel en efficiënt slaagt voor je PE examenMet deze zes praktische tips rond je als drukke financiële professional je PE examen snel en zonder stress af.
- Welke Wft-module heb ik nodig? Overzicht per functieWelke Wft-module je nodig hebt, hangt af van het advies dat je wilt geven. Bekijk per module en per beroep precies wat je moet halen.
